İnsanların Hayata Gelmeleri ve Ölümlerindeki Hikmet Nedir?

0
2002

cd_olum_01-1764x700

Artık kesinlikle anlaşılmaktadır ki bütün yönleriyle bu muhteşem kâinat, hikmet sahibi bir yaratıcının kudretiyle meydana gelmiştir. Şu da kesinlikle anlaşılmıştır ki bu âlemde ne varsa hepsi, bir gayeye yönelik olarak yaratılmıştır. Bu durumda yaratılmışların en seçkini olan insanların dünyaya gelmeleri ve ölümlerinde bir hikmete ve bir gayeye yönelik olması gerekmez mi? Elbette öyledir.

Öyleyse bu gaye nedir? İnsan niçin yaratılmıştır? Niçin ölmek suretiyle başka bir âleme geçip gidiyor? İşte bu soruların cevabını Kur’ân’-ı Mübîn bize bildiriyor:

“Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım” (Zâriyât 51/56)

“O (Allah Teâlâ), ölümü ve hayatı yarattı, tâ ki hanginizin daha iyi bir amelde bulunduğunu imtihan etsin (böylece sizi size bildirsin, size amellerinize göre karşılık versin); Allah azîzdir, gafûrdur (mutlak güç sahibi olan ve çok bağışlayandır)”(Mülk 67/2)

Dünyaya gelmemiz ve ölümle öbür dünyaya göçmemizdeki hikmet, yukarıdaki ayetlerle en güzel bir şekilde anlaşılıyor. Artık insanın Allah’ı tanımaktan uzak kalması uygun düşer mi? Güzel amellerde bulunmaması insana yakışır mı?

Kulluk düşüncesinden  mahrum olan, yaratılış ve ölümde saklı olan hakikatlerden habersiz olan bir ruh, bir kalp bir takım aşağılık duyguların esiri olur. Artık o ruhun, o kalbin ne kıymeti olabilir?

Bir gönül ki mana nurundan, maneviyat ışığından aydınlanmamıştır, ona gönül deme! O taştır, demirdir.

Bir gönül ki gaflet tozundan pas tutmuş olur, öyle bir gönülden taşlar ve demirler bile utanır.

Hâsılı insana gaflet yakışmaz. Artık uyanmalı, artık güzel amellerde bulunmaya çalışmalı. Gayret bizden, muvaffak kılmak ise Allah’tandır.

Yâ Rabbi! Sen bizi, yüceliğinden ihsan eylediğin başarılardan ayırma! Âmin.

İnsanların Hayata Gelmeleri ve Ölümlerindeki Hikmet Nedir?

Kaynak; Ömer Nasuhi Bilmen, Kur’ân-ı Kerîm’den Öğütler ve Dersler, syf: 250, 251.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.