İslam Uğrunda Çekilmiş İlk Kılıç

0
3223

İslam Uğrunda Çekilmiş İlk Kılıç

Zübeyr b. Avvam (r.a) Habeşistan hicretinden Mekke’ye dönünce kaynaklarda şöyle bir hadiseye rastlanıyor: Baskıların çoğaldığı zamanlarda Zübeyr, bir anda duyduğu haber karşısında yıkılır. Gelen haber, yolunun rehberi, iki cihan güneşi Efendimizin öldürüldüğünü söylüyordu. O anda Zübeyr,“O öldüyse herşey bitmiştir , çekilip evimize ağlayalım” demiyor, yıllar sonra Uhud’un eteklerinde ” Muhammed öldü!” şaiyası ile kılıçları ellerinden düşen Müslümanlara haykıracak olan Enes b. Nadir gibi; Muhammed’in öldüğü bir dünyada yaşamamın ne anlamı var. Kalkın ve O’nun gibi ölün” dercesine kılıcını çektiği gibi kendisini dışarı atıyordu. Büyük bir heyecan ve hüzün ile Mekke sokaklarında olayın aslını araştıran Zübeyr, bunu kim yapmışsa onu bulacak ve öldürecekti. Elinde kılıç ile bu şekilde dolaşırken bir anda Efendimiz ile göz göze gelir. Allah Resulü görünce;

“Ma Leke ya Zübeyr? Neyin var ey Zübeyr!” demişti.

Zübeyr:

“Ya Resulullah! Senin öldürüldüğünü duydum ve kılıcımı çekerek sokağa çıktım.”

diye cevap vermişti.

Allah Resulü aleyhisselatu vesselam efendimiz Zübeyr’e şöyle bir baktı ve dedi ki:

“Peki o kılıç ile ne yapacaktın?”

Zübeyr dedi ki:

“Vallahi Ya Resulullah! Senin öldürüldüğünü duymuştum. Eğer gerçek olsaydı seni öldüreni öldürmeden bu kılıcımı yerine koymayacaktım.”

Bu sözler karşısında Efendimiz aleyhiselatu vesselam tebessüm ederek, mübarek elini Zübeyr’in sırtına sürerek, onun için hayır dualarında bulundu (ibn Esir. Usdu’l-Ğabe,c.2 s.308)

Zübeyr b. Avvam, bu yiğitliği ile tarihe geçecek, İslam Uğrunda Çekilmiş ilk kılıç olma ünvanını elde edecekti. Evet, o İslam yolunda ihlas ve aşk ile çekilmiş ilk kılıçtı.

Muhammed Emin Yıldırım- Zübeyr Bin Avvam R.anh kitabından

İkra İlim Meclisi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.