Kendinizi Tanıyor Musunuz?

3
1500
Kendinizi Tanıyor Musunuz?

Kendinizi Tanıyor Musunuz?

Vücud; Sözlükte var olmak ve varlık anlamlarına gelen, anatomi biliminin temellerini oluşturan ve Allah-u Teâlâ’nın, kulluk görevini yerine getirebilmemiz için bizlere verilen emanettir. Peki, biz bu emanetin gereğini hakkıyla yerine getirebiliyor muyuz? Ve Kendinizi Tanıyor Musunuz?

Evvela bir fiilin hayata geçirilmesi için, o fiil hakkında bilgi sahibi olmak, gerekli önemi ve gayreti göstermek gerekir ki, işimiz tamama ersin. Şimdi, başlangıcı bir su damlası olan ve mucizevi şekilde gelişip, büyüyen bedenimizi tanıyalım.

Beyin; Yüzde sekseninin su olmasına rağmen ömrümüz boyunca gördüklerimizi, öğrendiklerimizi, hissettiklerimizi, kısaca her anımızı kaçırmadan kaydeden ve 3 ile 1000 Terabayt (1 Petabayt) arası bir kapasitede olduğu tahmin edilen bir organımızdır. Gündüz bilgi, gece ise vücudu dinlendirme odaklı çalışır. Bu bilgiler çağımızda bilimsel olarak yeni yeni gün yüzüne çıkarken yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim, bundan 1400 sene evvel bu mucizeden Furkan Suresi 47.Ayette şöyle bahsetmektedir:

“O, geceyi size bir örtü, uykuyu istirahat zamanı ve gündüzü de hareket ve çalışma vakti kıldı.”

Oruç tutan bir insanın bedenine dışarıdan besin girmediği için beyin; Bağışıklık sistemi ve sindirimle uğraşmayı azaltır, iç beslenmeye geçerek bütün gücünü bedenin temizliğine ve tedavisine ayırır. Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz (sav)’in mucizesi olarak bir Hadis-i Şerif’inde ise;

“Oruç tut! Sıhhat bul!” [Camiu-s’Sağir Hadis No:5060] buyurmaktadır.

Vücudunuzun İşlev Kapasitesini Biliyor Musunuz?

Rabbim bizleri Peygamber Efendimiz (sav)’in yolundan ayırmasın! Günümüz teknolojisi ne kadar ilerlemiş olursa olsun, aynı boyutlardaki, aynı yoğunluktaki veya aynı özelliklerdeki bir makine, Cenab-ı Rabbu-l’Alemîn’in tasarımı olan insan ile yarışamaz. Öyle bir makine düşününki içinde;

– Aynı anda 200 milyar farklı sinyal gönderip, geri alabilecek veri ağı (Sinir Sistemi),

– 3 cm boyunda olup, 576 megapixellik merceğe sahip fotoğraf makinesi (Göz),

– 50.000 farklı kokuyu ayırt edebilecek koku sensörü (Burun),

– Gün boyu 2.500 lt lik kanı %100 temizleyebilen, 300 gr ağırlığında olan diyaliz makinesi (Böbrek),

– İçerisinde bir tenis kortunun yüzey alanına denk olabilecek 300 kesecik bulunan ve hiç durmadan dakikada 10-12 kere, günde ise 23.000 kere havayı alıp, bir o kadar da veren hava temizleme cihazı (Akciğer),

Kendinizi Tanıyor Musunuz?

– 500 işlemi aynı anda aksatmadan ve birbirine karıştırmadan yapabilen bir işlemcisi (Karaciğer),

– Her maddeyi ayrıştırabilecek kapasitesi olan ve ihtiyaç olan maddenin, ihtiyaç olunan yere hata yapılmadan gönderiminin sağlandığı laboratuvarı (Mide),

– 96.000 km uzunluğunda döşenmiş elektrik kablosu (Damar),

– 9 tonluk basınca dayanabilecek dayanıklılıkta olan iskeleti (Kemik),

– Uzayıp kısalabilen, genişleyip daralabilen ve demirden daha sağlam zırhı (Kas),

olsun! Böyle bir cihaz aciz insanoğlunun harcı değildir. Allah-u Teâlâ Tin Suresi 4.Ayette;

“Biz insanı en güzel biçimde yarattık” buyurmaktadır.

İnce ruhlu ecdadımız Osmanlı bunun farkına varmış, hanımlarına “Ayna” hediye etmişler ve “Sana, senden daha güzel bir hediye bulamadım! Sende bunun kıymetini bil! Rabbine, her aynaya baktığında hamdet!” demişler.

Sağlıklı Mutlu ve Maneviyatlı Yaşayabilmek İçin;

Dinimiz bizlere hem kul olmayı hem de emanetimize sahip çıkıp, sağlıklı bir yaşam sürmemizi emreder. Allah (cc)’nun emir ve yasaklarına, Rasulullah (sav)’in sünnetine tâbî olan bir insan, ömrü boyunca maddi ve manevi olarak sağlıklı, huzurlu ve mutlu yaşadığı bilimsel olarak da her yönden kanıtlanmıştır. Misaller verecek olursak:

– Abdest almak yükselen tansiyonu düşürür, baş ağrısını hafifletir, uyuklamayı, yorgunluğu ve öfkeyi dindirir. Rasulullah (sav) şöyle buyurmaktadır;

“Öfke, şeytandandır. Şeytan da ateşten yaratılmıştır. Ateş ise su ile söndürülür. Öyleyse biriniz öfkelenince hemen kalkıp abdest alsın” [Ebu Davud, Edeb 4, Hadis No:4784]

– 5 vakit namaz kılan bir insan, ön beyni 80 kere yıkandığı için Alzheimer hastalığından korunur. Eklem ve kasları sürekli çalıştığı için vücudun spor gereksinimini karşılayıp zinde tutar.

– Her gün 3 saat Kur’an-ı Kerim dinleyen bir kişinin bağışıklık sistemi güçlenir, kalbi ve beyni dinlenir ve Kur’an-ı Kerim okunduğunda yayılan ses dalgaları hücreleri aktif eder. Özellikle kalp krizi ve kanser gibi hastalıkları iyileştirir.

“Kur’an okunduğu zaman onu dinleyin ve susun ki size merhamet edilsin.” (Araf Suresi 204)

– Yine bir Hadis-i Şerifte şöyle buyurulmaktadır:

“(Mü’min) Kardeşinin yüzüne tebessüm etmen sadakadır…” [Tirmizi, 3/404 Hadis No:1956]

Gülümsemek insanın yüz kaslarını çalıştırır, yaşlanmayı geciktirir tümör hücrelerini öldürür ve kanser riskini %25 azaltır.

– Tuvalete sol ayakla girme adabını uygulayan bir insan, o an baygınlık geçirirse içeri düşmez. Çünkü insan bedeninin ağırlık merkezi sağ adım atıldığında öne, sol adım atıldığında arkaya doğru meyleder. Sonuç olarak kul, güzellikler dini olan İslam’ı gereğince uygulamalı ve ne için yaratıldığını unutmamalı.

[quote bcolor=”#81d742″]Günün Sözü : “Tam kimsesiz olduğumu düşünüyordum, Ezan-ı Muhammedî okundu, utandım.”[/quote]

İlginizi Çekebilir : Her Sıkıntıyı Gideren 7 Ayet-i Kerime!

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.