Kuran Yılı Kampı

0
1369

Kuran Yılı Kampı

Esselamu aleyküm ve rahmetullahi ve berakatuhu değerli kardeşlerim. Kuran’ı okumak ve anlamak her müminin birinci hedefi olmalıdır. Zira her Müslüman kitabını bilmekle ve o kitabın getirdikleriyle amel etmekle yükümlüdür. Kuran’ın yalnızca Arapçasını okumak, Rabbimizin ne demek istediğini anlayamadıktan sonra tek başına yeterli değildir.

‘Oku’ emrine mukabil, bizler her daim okumak, kendimizi geliştirmek, ileri atmak durumundayız. İnsan olmanın şerefi de burada ortaya çıksa gerek. Efendimiz’in (Sallallahu aleyhi ve sellem) ‘Bir günü diğeriyle aynı olan ziyandadır.’ Hitabını ve ‘Oku!’emrinide muhatap alarak bizler size bir projeden söz etmek istiyoruz.

Bu projede inşaallah Kuran’ın bereketiyle bereketleneceğiz. Yavaş lakin emin adımlarla hedefimize doğru gideceğiz. Ve bunu bizler birer alışkanlık haline getireceğiz. Her gün Kur’andan bir şeyler kendimize katacağız. Ezberleyeceğiz, okuyacağız, anlayacağız ve hayırsız bir ilim olmaması adına öğrendiklerimizle amel edeceğiz, eşe-dosta, tanıdık tanımadık kim varsa, onlara öğrendiklerimizden bahsedeceğiz.

Projenin ismi, Kuran Yılı Kampı. Bu kampı başta yıl olarak ele aldık. Sonrasında ay ve gün olarak planlara böldük. 6 ay sürecek olan bu kampımızda her gün -surenin uzunluğuna ve kolay/zor olmasına göre 30.Cüz’ü ele alıp, Fatiha’dan başlayarak (Nas, Felak, İhlas ve yukarıya doğru) – 3,5 yahut 7 ayet ezberi yapacağız. Bunun yanında kendimize bir defter edinip, her gün İhsan Şenocak Hocaefendi’nin tefsir derslerinden izleyip, notlar alacağız. Bu şekilde 6 Haziran’a kadar devam edecek.

Ve buradaki amaç;

Takdir edersiniz ki, en başta Kitabımızı anlamak, anladıklarımızla amel etmek. Ve düşünün ki, Kuran okurken harf, harf sevap kazanan bizler, ya ezber yaparken tekrar ettiğimiz ayetlerden ne şekilde sevap kazanır, bereketleniriz? Bu ayetleri manasıyla beraber ezberledikten sonra ve dahi namazımıza kattıktan sonra namazımız nasıl bereketlenir? Allah’tan niyazımız odur ki, bu hedefin sonunda kıldığımız namazda artık bize ihlas katsın, huşu katsın, tat aldırsın, namazımızı miraca yükseltmemize vesile olsun. Allah’ın kitabını ezberlememizde, Kuran muhafızı olmamızda minicik de olsa bir adım olsun. Kalplerimiz Kur’an nuruyla dolsun, çorak olan gönüllerimiz ayetlerle yeşersin, masivadan temizlensin.

Velhasıl kardeşlerim. Elbette bu işinde bir zorluğu olacak. Nefis ve şeytan rahat bırakmayacak, yaptırmak istemeyecek. Belki kimimizin yoğunluğu fazla olacak. Vakit bulamayacağını düşünecek ya da öyle zannedecek lakin bizler de tüm bu fısıltılara rağmen daha çok çalışacağız, fırsatını bulacağız. Vaktimizi güzel kullanmayı öğreneceğiz, Rabbimizden bereket isteyeceğiz. Yardım isteyeceğiz. İnşaallah Rabbimizin yardımıyla bu kamp bize çok şey katacak. 6 ayın sonunda tam 37 sureyi hem aklınızda hem kalbinizde bulacaksınız inşaallah. Çizelgemizi aşağıdaki bağlantının üzerine tıklayarak hemen indirim yapabilirsiniz

KURAN YILI KAMPI

Çizelgeyi açıklayacak olursak; Ocak ayından itibaren haftanın 5 gününü bu derslere ayırdık, tarihlere böldük. (Cumartesi ve Pazar tatil!:) Ve her güne bir sure yazdık. Aynı gün bu sureler kırık manalı bir şekilde ezberlenecek, tefsir videosu izlenecek ve not alınacak. Ve bu derslerden çıkarılan notlar her akşam grupta paylaşılacak. (eğer ki toplu bir çalışma yapacaksanız) Tefsir videolarının süresi ise genel manada 30-50 dk arasında değişiyor. Bazı sureler de var ki, ayet sayısı uzun olduğundan yahut ezber açısından zor bir sure olması hasebiyle onları günlük miktarlara böldük, zaten ayet aralıkları kısmında bu surelerin günlük ne kadarını ezberleyeceğimiz yazıyor. İşte bu surelerin bitimi bazen 1 haftayı da bulabiliyor. Bu durumda bizler ilgili tefsir videosunu ya ilk gün ezberleyip not alacağız ki, böyle olmalı. Çünkü videolar çok uzun olmadığından 1 gün içerisinde izlenip, not alınabilir pekala. Biz 1 günü baz alıyoruz. Diğer günleri de sure ezberine yükleniyoruz inşallah. Kamp bu şekildedir. Bunun yanında bir küçük seçmeli ders olarak tavsiye edebileceğim şey; daha derinleşmek ve ilgili surelerle ilgili bilgimizi daha arttırmak için (madem ki bir işe adım attık, elimizden gelenin en iyisini yapabilme adına) bir tefsir kitabı alıp, günlük miktarlara bölüp okuyabiliriz.

İnşaallah faydalanmak isteyen herkes bu çizelgeyi indirip, kendi aralarında gruplar kurarak, yahut tek başlarına bu kampı yapabilirler. Fikir bizden, çalışmak gayret göstermek sizden, Tevfik de Allah’tan.. ? Allah’a emanet olunuz. Selam ve Dua ile.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.