Kurban Bayramında Niçin Teşrik Tekbiri Getirilir ?

0
2029

Kurban Bayramında Niçin Teşrik Tekbiri Getirilir ?

bayram_namazi_tesrik_tekbiri1

Kurban Bayramında Niçin Teşrik Tekbiri Getirilir ? İlk Teşrik tekbiri rivayet edildiğine göre, Halilullah İbrahim aleyhisselam oğlu Allah’ın emri üzere İsmail’i kurban etmek üzere yere yatırdığı zaman Cebrail Aleyhisselam yine Allah’ın emri ile Bir koç kurban edilmek üzere getiriyor. Cebrail Aleyhisselam İbrahim Aleyhisselamı gelen sese kulak verip meşgul olması için “ALLAHÜEKBER ALLAHÜEKBER” diye sesleniyor. O da oğluna bir fidye getirildiğini görüp sevincinden “LA İLAHE İLLALLAHU VALLAHU EKBER” diyor. İsmail aleyhisselamın kurtulduğunu gören Cebrail aleyhisselam “ALLAHUEKBER VE LİLLAHİLHAMD” diyerek cümleyi tamamlıyor.

Tabi bu rivayette böylelikle Teşrik tekbirinin bize oluşumu anlatılıyor. O hatırayı bize Allah Hatırlatıyor. Biliyorsunuz Hac ibadeti de İbrahim aleyhisselamın, Hacer validemizin aleyhisselamın, İsmail aleyhisselamın hatıralarını tekrarlamaktan ibaret. Yani kendini Allah’a tamamen adamış bu büyük peygamberlerin, büyük insanların hatıralarını Hac vesilesi ile yaşıyoruz. Kurban ibadeti de zaten İbrahim aleyhisselamın, oğlu İsmail’i kurban edişini temsil ediyor. Yani her yönüyle İbrahim aleyhisselamdan İsmail aleyhisselamdan hatıralarla dolu bir mevsim kurban mevsimi. Teşrik tekbiri de böylelikle onların hatıralarının canlandığı bir zikir olarak rivayet ediliyor. Dolayısıyla Allah Cenabı Allah’ı böyle zikir etmişler. Bizde aynı şekilde onları taklit ederek böyle zikir ediyoruz.

ALLAHUEKBER ALLAHUEKBER

LAİLAHE İLLALLAH

ALLAHUEKBER ALLAHUEKBER

VE LİLLAHİLHAMD

nidalarıyla zikir ediyoruz.

Allah en yüce olandır. Allah en büyüktür.

Allah’dan başka ilah yoktur.

Allah en yüce olandır Allah en büyük olandır.

Ve Hamd Allah’a mahsustur.

Ve kurban ibadetinde maksadın sadece Allah’ın rızası olduğunu ve sadece onun rızasını yerine getirdiğimizi adeta tescil ediyor.

İslam ve ihsan sitesinden derlenmiştir.

İlginizi Çekebilir:Banka Kredisiyle Kurban Alınabilir mi?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.