Meymûne binti Hâris (r.anha)

0
1221

Hz. Meymûne’nin asıl ismi “Berre” idi. Kız kardeşlerinden Ümmü’lFadl, Peygamberimizin amcası Hz. Abbas’la, diğer kardeşi Esmâ ise Peygamberimizin amcasının oğlu Hz. Câfer’le evli idi. Resûlullah bu üç kız kardeşe “mümin kardeşler” ismini vermişti. Hz. Meymûne, kocasının vefatıyla dul kalmıştı. Hz. Abbas, Peygamberimizin Hz. Meymûne’yi nikâhlamasını çok arzu ediyordu. Bu sebeple Peygamberimizi her gördüğünde onu metheder, yüksek ahlak ve faziletinden bahsederdi.

Peygamberimiz umre için Mekke’ye gidiyordu. Cuhfe mevkiinde istirahat için mola verdiğinde Hz. Abbas yanına geldi ve Peygamberimizden Hz. Meymûne ile evlenmesini istedi:

“Yâ Resûlallah! Meymûne binti Hâris dul kaldı. Onu nikâhlasanız olmaz mı?” Peygamber Efendimiz, sevgili amcasının teklifini kabul etti. Amcası onun bu kararına çok sevindi.

Hz. Meymûne validemiz de Peygamberimizin kendisiyle evlenme isteğine çok sevindi. Haberi aldığı sırada bir devenin üzerinde bulunuyordu. Sevincinden, “Deve de, üzerindeki de Resûlullah’ındır!” diyerek memnuniyetini açıkladı.

Hz. Meymûne’nin nikâhını Hicret’in 7. yılında 400 dirhem mehir karşılığında Hz. Abbas kıydı. Bu, Peygamberimizin son evliliğiydi.

Hz. Meymûne validemiz, Hicret’in 56. yılında 80 yaşındayken vefat etti.

Allah ondan razı olsun![1]

_____________________________
[1]Tabakât, 8: 120, 123; elİsâbe, 4: 412413.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.