Önce Kendimize Bakacağız

0
1615

Önce Kendimize Bakacağız

 

Hayatımızın gerçeği böyle değil mi? Müslümanlığı hakikaten yaşamak isteyen bir insan, başkalarını eleştirmek yerine öncelikle kendi yaşantısını kontrol etmek zorundadır. İnsanları eleştirmek kimseye fayda sağlamadığı gibi aynı zamanda işlediğin fiille günaha girme ihtimaliniz var.Önce kendimize bakacağız.

Önce kendi hayatımıza bakalım - İkra İlim meclisi

Sürekli başkalarının kusurlarına bakmak, kendi kusurlarımızı görmemizi engeller. Örneğin, namahrem bir bayana bakmak ve onu eleştirmek zaten bir erkeğe günah olarak yeter. Kusurları eleştirdiğiniz zaman, Allah’ın sizi daha çok mu sevdiğini düşünüyorsunuz? Ya da daha mı takvalı oluyorsunuz? Kesinlikle bu yanlıştan, toplum olarak kurtulmak zorundayız. Herkesin mesul olduğu insanlar vardır. Öncelikle kendi gözlerimizi haramdan koruyacağız.

Bakın Allah Resulü Aleyhisselatu vesselam ne diyor:
[quote]

“Her kim bir müslüman kardeşinin ayıp ve kusurlarını, kimsenin görmediği ve görmesini istemediği şeylerini örterse, Allah’u Teâlâ da kıyamet gününde onun ayıplarını örter. Her kim müslüman kardeşinin meydana çıkmasını istemediği birşeyini ortaya çıkarır ve dile verirse; Allah da onun ayıplarını, kimsenin bilmesini istemediği hallerini meydana çıkarır. Bu suretle kendi evi içinde de olsa onu rezil eder. Müslüman kardeşinin ayıplarını örten, bir ölüyü diriltmiş gibidir. ” (Buhârî, Mezâlim, 3; Müslim, Birr, 58; Tirmizî, Birr ve Sıla, 85)

 

[/quote]

Müslüman, müslümanın kusurlarını görmek yerine onu örtmesi sünneti seniyyedendir. Artık yapmamız gereken kendi yanlışlarımızı düzeltmek, kendi amel ve niyetlerimize bakmamız gerekir. Rabbim doğru yolundan müslümanları ayırmasın.

İlginizi Çekebilir:Sonunda Evdeyiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.