Peygamberimiz (S.A.V.) asla tasvir edilemez

0
1293

Peygamberimiz (S.A.V.) asla tasvir edilemez

Bugün vizyona giren “Hz. Muhammed Allah’ın Elçisi” filminde Peygamber Efendimizin (S.A.V.) çocukluk yılları anlatılırken, Efendimizin yüzü hariç görünmesi tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Cevat Akşit Hocaefendi, tartışmaya gerek kalmaksızın böyle bir tasvirin yapılamayacağını söyledi.

HIristiyan âlemi, Hz. İsa’yı resmederek ne hale getirdi

Hiçbir ehl-i sünnet âliminin bu görüntüleri mazur göremeyeceğini vurgulayan Prof. Akşit Hoca, “Din oyuncak değildir. Kurtarıcımız efendimiz peygamberimiz (S.A.V.) popüler kültürün bir parçası haline getirilemez” dedi.

Prof. Dr. Cevat Akşit Hoca, olayın vahametini şu sözlerle aktardı; “Biliyorsunuz Hıristiyanlar Hz. İsa’nın (a.s.) fotoğrafını önlerine koyarlar, tapınırlar. Eğer böyle bir filmle Hz. Muhammed (S.A.V.) Efendimizi de resmetmeye ve suretini göstermeye çalışırsanız, iş Hıristiyanların adetine döner. Sadece Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizin değil, Hz. Ebubekir (r.a.), Hz. Ömer (r.a.) gibi sahabilerin de resimlerini yapmak caiz değildir. Hıristiyan âlemi, Hz. İsa’yı resmederek ne hale getirdi bakınız. Heykellerini yaptılar. Mucizelerinden etkilenip ‘Oğludur’ dediler” ifadelerini kullandı.

Geldi, geliyor, bazı ülkelerde yasaklandı, neden yasaklandı derken İranlı yönetmen Mejid Mejidi’nin filmi, “Hz. Muhammed Allah’ın Elçisi” üçlemenin ilk filmi bugün vizyonda. Dev bütçesi ve Peygamber Efendimizin (S.A.V) çocukluk yıllarını anlatırken, yüzü hariç görünmesi ile gündemden düşmeyen film, bazı tehlikeleri de beraberinde getiriyor. “Suret” ve surete büründürme işinin Hıristiyanlıkta nasıl putperestliğe yol açtığı aşikârken bugün bu tartışmanın göbeğinde Hz. Muhammed (S.A.V.) ve ehlisünnet dünyası var. Peki, yüzü görünmeksizin tasvir edilebilir mi? Edilirse nasıl sonuçlar doğurur? Dini hassasiyetlerimizin tartışmaya açık olup olmadığını Prof. Dr. Cevat Akşit Hocaefendiyle konuştuk. Böyle durumlarda işin prodüksiyonuna göre değil de bir bilene sorarak bilgi edinmenin bereketli olacağını düşündük.

İŞ HRİSTİYANLARIN ADETİNE DÖNER!

Prof. Dr. Cevat Akşit, “Resulullah’ın suretinin göründüğü bir filmi yapmak, kesinlikle caiz değildir” dedi. Suret meselesine genel olarak dinimizin cevaz vermediğini anlatan Prof. Akşit Hoca, olayın vahametini şu sözlerle aktardı: “Biliyorsunuz Hristiyanlar Hz. İsa’nın (A.S.) fotoğrafını önlerine koyarlar, tapınırlar. Eğer böyle bir filmle Hz. Muhammed (S.A.V.) Efendimizi de resmetmeye ve suretini göstermeye çalışırsanız, iş Hıristiyanların adetine döner. Sadece Hz. Muhammed (S.A.V.) Efendimizin değil, Hz. Ebubekir (R.A.), Hz. Ömer (R.A.) gibi sahabilerin de resimlerini yapmak caiz değildir. Putperestler dinsiz değildir. Allah’a inanıyor ama onu resmederek daha iyi inandığına kendisini ikna etmeye çalışıyor. Hristiyan âlemi Hz. İsa’yı (A.S.) resmederek ne hale getirdi bakınız. Heykellerini yaptılar. Mucizelerinden etkilenip “Oğludur” dediler. Bunun önünü almak için bizim ulemamız sonuca ulaşmadan önce sebeplerin ortadan kalkması için mücadele vermişlerdir.”

SEDD-İ ZERAİ

İslam’da Sedd-i Zerai kavramının önemine dikkat çeken Prof. Dr. Cevat Akşit Hoca, “Bu kavram kötülüğe giden yolun kapatılması demektir. Eğer bu yolu açarsanız bir sürü cahil hataya düşebilir. Birçok sağlam kaynakta hadis olarak bize gelen, kutsi hadislerde de bahsedilen “suret ve köpek olan eve melekler girmez” ifadesi vardır. Böyle bir eve bereket melekleri girmez.Azrail girer elbet. Bazıları bu konuyu yanlış anlıyor. Suret yapan ve onlara önem atfedenler için mahşerde “Hadi bunu dirilt” denecek. Diriltinceye kadar azap edilecek denen hadisler var”  ifadelerini kullandı.

MAZERET YOKTUR!

Bugün filmde masum gibi servis edilen temsilin bu işin önünü açması ve tartışma konusu olmasının tehlikeli olduğunu vurgulayan Prof. Akşit Hoca, tartışmaya gerek kalmaksızın “böyle bir tasvir yapılamaz” dedi. Hiçbir ehlisünnet âliminin bunu mazur göremeyeceğini vurgulayan Prof.Akşit Hoca, “Din oyuncak değildir. Kurtarıcımız efendimiz peygamberimiz popüler kültürün bir parçası haline getirilemez, hele hele pazar malzemesi asla yapılamaz” dedi. Son zamanlarda Peygamberimizle ilgili çizgi filmlerinde çoğaldığını hatırlattığımız Prof. Dr. Cevat Akşit Hoca, “Bu durum çok yanlıştır. Yanlışta ısrar etmek insanı  dinden çıkarır. İslam, putperestliğe savaş açmış bir dindir” dedi.

Kaynak : Milli Gazete web sayfası

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.