Regaip Kandili

0
1367
Regaip Kandili

Regaip Kandili

[quote bcolor=”#dd9933″]İslam aleminde rahmeti, bereketi ve mağfireti bol Üç Aylar’ın habercisi kabul edilen Regaip Kandili bugün idrak edilecek.[/quote]

RAHMET VE MAĞFİRET GECESİ

Müslümanlar için büyük öneme sahip Üç Aylar’dan, recep ayının ilk perşembe gününü cumaya bağlayan gecesi idrak edilen Regaib Kandili, “rahmet ve mağfiret gecesi” kabul ediliyor.

Ankara Müftülüğünce Regaip Kandili dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Beştepe Millet Camisi’ndeki özel programda, Kur’an-ı Kerim ve mevlit okutulacak. Programa Ankara İl Müftüsü Mehmet Sönmezoğlu konuşmacı olarak katılacak.

DERNEĞİMİZDE DE BUGÜN HASEBİYLE SOHBET VAR

İkra İslam İlimleri Araştırma Merkezinde de bu geceye özel Ömer Işıktekin hocamızın anlatımıyla sohbet olacaktır. Saat 20:00 itibariyle olacak sohbetimiz halka açık olarak yapılacaktır. Bayanlara da yerimiz vardır.

RAHMET VE BEREKET MEVSİMİ

Sönmezoğlu, Üç Aylar ve Regaip Kandili dolayısıyla yayımladığı mesajında Recep, Şaban ve Ramazan aylarından oluşan Üç Aylar’ı “rahmet ve bereket mevsimi” diye nitelendirerek, “Üç Aylar, her biri ilahi tecellilerle, ihsan ve ikramlarla dopdolu olan Regaip, Miraç, Berat ve Kadir geceleri ile süslenmiş maneviyat iklimidir.” ifadelerini kullandı.

Üç Aylar’ın, tövbe ve istiğfarlarla, günahlardan, hatalardan arındırmak, ruhları dua ve ibadetlerle ferahlatmak, kulluk şuurunu tazelemek ve Cenabı Hakk’ın rızasını kazanmak için fırsatlarla dolu bir zaman dilimi olduğunu vurgulayan Sönmezoğlu, “Müslümanlar olarak, bu mübarek ayları ve içerisinde bulunan kandil gecelerini tövbe, ibadet, hayır hasenatla ihya etmenin ve en güzel şekilde değerlendirmenin gayreti içinde olmalıyız. Kendimiz için, ailemiz için ülkemiz, milletimiz ve bütün din kardeşlerimiz için bol bol dua etmeliyiz.” ifadelerine yer verdi.

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“(Rabbimiz!) Ancak sana kulluk ederiz ve yalnız senden medet umarız.” (Fatiha, 5)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez: Bunlar: Recebin ilk Cuma gecesi, Şabanın on beşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban bayramı gecesi.”(Camiu’s-Sagîr, c. III, s. 454.)

Regaib kandili, dini literatürümüzde “Üç Aylar” olarak bilinen rahmeti, bereketi ve mağfireti bol olan manevîyât mevsimine girdiğimizin habercisidir. Regaib, elde edilmesi arzu edilen değerler, ihsanı bol, arzu edilen büyük sevap anlamlarına gelir.

YAPILAN DUÂLARIN GERİ ÇEVRİLMEDİĞİ 5 GECE

Receb ayının ilk Cuma gecesine “Leyle-i Regâib” denir. bu gece, Allah’ın rahmet ve bağışlamasının bol olduğu, duaların kabul edildiği bir mübarek gecedir. Peygamber Efendimiz, bazı gecelerde duaların reddedilmeyeceğine dair şöyle buyurmuştur: ““Beş gece vardır ki, onlarda yapılan dualar geri çevrilmez: Bunlar: Recebin ilk Cuma gecesi, Şabanın on beşinci gecesi, Cuma geceleri, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban bayramı gecesi.” (Camiu’s-Sagîr, c. III, s. 454.)

REGÂİP NE DEMEK?

Regaib gecesi, mübarek bir gecedir. Zaten Regaib, nefis, arzu edilen, bahası ağır, ihsan ve lütfu bol anlamına gelen “Râgibi’nin” çoğuludur. Bu geceyi ibadetle ihya etmenin sevabı pek çoktur.(Altınoluk Dergisi, Dr. Kerim Buladı, Temmuz-2008)

Kaynak : İslam ve ihsan web sitesi AA

İlginizi Çekebilir : Öyle Bir Yaşa Ki Müjde İle Öl

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.