Sözden Maksat

0
1089

Sözden Maksat

Sohbet insanın gelişmesine yardımcı olur. Sözden maksat doğrular ve güzellikler olmalıdır. Fakat insanın manen terakkisine vesile olan sohbette önemli olan, kiminle sohbet yapılacağıdır. Büyükler bunu şu veciz sözle açıklamışlardır:

“Ya senin kendisinde yok olacağın ya da onun sende yok olacağı biri ile sohbet et. Ya da hem senin hem de onun Allah’ta yok olacağınız biri ile sohbet et; ne sen kalasın ne de o…”

İşte böyle bir sohbet meclisinde, anlatılanlara iyice kulak vermeli, kalbi uyandırıcı sözlere dikkat edilmelidir. Peygamber Efendimiz’in (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) huzurlarına giren kimse, bir çok faydalı bilgiyle donanmanın yanı sıra, güzel bir ahlaka bürünerek ayrılırdı. Bizler de sohbetin edeplerine riayet ettiğimiz takdirde arzu edilen kazancı elde etmiş oluruz.

İnsanoğlunun kalbinde üç türlü sevgi yer alır:

Dünya sevgisi, ukba sevgisi, Mevla sevgisi. Bir kimse maneviyat yolunda farzları, nafileleri, vird ve zikir gibi üzerine düşen vaziflerini yapmak kaydıyla tam bir ihlas üzere manevi sohbetlere devam ettiğinde, kalbinde dünya ve hatta ukba sevgisi kalmaz, sadece ve sadece yüce Mevla’nın has sevgisi yer alır ki, işte önemli olan budur,; gaye budur.

İlginizi Çekebilir:Neden cemaat ile namaz kılmalıyız?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.