Duanın Fazileti Hakkında 7 Ayeti Kerime

0
2831
Duanın Fazileti Hakkında 7 Ayeti Kerime

Duanın Fazileti Hakkında 7 Ayeti Kerime

Duanın Fazileti Hakkında 7 Ayeti Kerime şu şekildedir.(Ey insanlar!) Rabbiniz buyurdu ki: ‘(Sonsuza kadar yalvarsanız bile size hiçbir cevap veremeyecek putlardan medet ummayı bırakın da) Bana dua (ve ibadet) edin ki, (isteklerinizi yerine getirerek) size icabet edeyim (ve sevap vereyim)! Şüphesiz o kimseler ki Bana kulluk etmekten büyüklenmektedirler; pek yakında alçak kimseler olarak cehenneme girecektirler.” (Gâfir (Mü’min sûresi: 60. Ayet Meali)

(Habibim!) Kullarım sana Ben(im onlara yakınlık veya uzaklık halim)den sorduğunda,( sen onlara bildir ki); Şüphesiz Ben (mekan itibariyle yakınlık ve uzaklıktan münezzehim ama onların bütün hallerini bilme ve dualarını kabul etme açısından kendilerine) çok yakınım! Dua edenin niyazını (yalvarış ve yakarışını) Bana yalvardığı anda kabul ederim.

Öyleyse (dua ettiklerinde Ben onlara icabet ettiğim gibi, Ben de onları iman ve taata çağırdığımda) Bana tam manasıyla icabette bulunsunlar/O  halde benden kabul etsinler/ ve Bana (daima) inansınlar. Ta ki onlar (dini ve dünyevi karlarına erişerek) hakka isabet edebilsinler.” (Bakara sûresi: 186. Ayet Meali)

(Habibim!) De ki: “Duanız(ve ibadetiniz) olmasaydı, Rabbim sizi ne yapsın? /Rabbim size niye değer versin? (Çünkü değeriniz, ancak Rabbinizi bilmeniz sayesindedir, yoksa hayvanlardan ne farkınız olurdu?)

Fakat siz gerçekten (Benim tebliğlerimi) yalanladınız. Artık pek yakında o (azap, yakanıza) yapış(ıp sizi cehenneme düşürünceye kadar bırakmay)an bir şey olacaktır!” (Furkan sûresi: 77. Ayet Meali)

“(Kendilerine dua edenlerin bile farkında olmayan ve size yeryüzünde hiçbir imkan sağlayamayan putlar mı daha menfaatlidir,) yoksa Kendisine dua ettiği zaman, zorda kalan(ın yakarışın)a sürekli icabet eden, o kötülüğü aç(ıp kaldır)an ve sizi (geçmiş ümmetlerin ardından) yerin (yönetiminin yetkili) halifeleri kılan Zat mı?! Allah ile birlikte bir ilah var mı?! Pek az öğütleniyorsunuz! (Neml suresi :62. Ayet Meali)

“Rabbinize yalvar(ıp yakar)arak ve (için için) gizlice dua edin! Şüphesiz ki O, (peygamber olmayı istemek ve göklere çıkarılmayı talep etmek gibi uygunsuz dualar yaparak ve dua ederken bağırıp çağırarak) haddi aşanları sevmez (ve onların bu yaptıklarına rıza göstermez).” (A’raf suresi: 55. Ayet Meali)

“(Amellerinizin kusurundan dolayı reddolunmanızdan) korkarak ve (fazl-u keremiyle kabul etmesini) umarak O’na dua edin!”

Şüphesiz ki Allah’ın rahmet (ve icabet)i (dualarını vesair amellerini güzelce yapan) muhsin kimselere çok yakındır.” (A’raf suresi: 56. Ayet Meali)

“O (en güzel ve en şerefli manalara delalet eden) en güzel isimler yalnızca Allah’a aittir! Öyleyse O’nu onlarla adlandırın/ O’na onlarla yalvarın! (A’raf suresi: 180. Ayet Meali)

Kaynak; Resâil-i Ahmediyye 1, Dualarım, Ahmet Mahmut Ünlü

Namaz Duaları

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.