Yarına Dikkat! Gözünüzü gökyüzünden ayırmayın!

3
2507

Gökyüzü yarın “yıldız kayması” olarak da bilinen meteor yağmurlarına sahne olacak. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Araştırmacısı Doç. Dr. Hasan Eroğlu, bu gök olayı ile yakından ilgilenmemiz gerektiğini söyledi. Peki İslam tarihinde Astronomi’nin yeri ve önemi nedir?

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Araştırmacısı ve İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Astromoni ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Esenoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, halk arasında “yıldız kayması” olarak da bilinen göktaşı yağmurunun yarın gece en yüksek seviyeye ulaşacağını söyledi.

BU GÖK OLAYI İLE YAKINDAN İLGİLENMEMİZ GEREK

yıldızEsenoğlu, 10 binlerce parçanın güneş ışınları ve çekimin etkisiyle “Swift – tuttle” adlı kuyruklu yıldızdan koptuğunu, bunun da gökyüzünde “görsel şölene” yol açacağını kaydederek, şöyle devam etti:
“Kopan parçaların bazıları çakıl taşı büyüklüğünde yeryüzüne düşecek. Uluslararası Göktaşı Organizasyonu’nun internet sitesinden kaç tane göktaşı görüldüğü yazılarak bilime katkıda bulunulabilir. Bu veriler dünyanın her yerinden toplandığı için bilgi değeri taşıyor. Bu doğal gök olayı, seyretmemiz, ilgilenmemiz gereken bir olay. Uzaydan gelen böyle görsel bir şölene hayır dememek lazım.
GÖKTAŞI SANİYEDE 60 KİLOMETRE HIZLA İLERLEYECEK
Göktaşı yağmurunun gelecek yıl da aynı günlerde izlenebileceğini aktaran Esenoğlu, gökyüzündeki bu görsel şölenin kuzeydoğu yönünde az ışık alan yerlerden iyi bir şekilde gece boyunca görülebileceğini belirtti. Esenoğlu, göktaşı yağmurunun saniyede ortalama 60 kilometre hızla ilerleyeceğini bildirdi.

130′DAN FAZLA GÖKTAŞI YAĞMURU İÇERİSİNDE EN ETKİLİLERİ
Yılda 130′dan fazla göktaşı yağmurunun meydana geldiğini anlatan Esenoğlu, en etkileyici olanları ise şöyle sıraladı:
“Ocak ayının ilk haftası’nda Quadrantid, Nisan’da Lyrid, Mayıs’ın ilk haftası Eta Aquarid, Temmuz’da Delta Aquarid, 20-21 Ekim’de Orionid, 17-18 Kasım’da Leonid, 13-14 Aralık’da ise Geminid göktaşı yağmuru. Bunlar en etkileyici göktaşı yağmurlarıdır.

İSLAM ÂLEMİNDEKİ BİLİMSEL ÇALIŞMALARIN ÖNCÜSÜ ASTRONOMİDİR

islam-tarihinde-meneccim

Gök olaylarının takibi ve bilimsel incelemesi, İslam tarihinde de önemli bir husustur. Nitekim, İslam aleminde bilimsel çalışmaların öncülüğünü Astroloji ve buna bağlı olarak Astronomi yapmıştır.Müslümanların Astronomi ve Astroloji İle ilgili çalışmalara başlamaları, öncelikle, günün vakitleri ve kıbleyi belirleme ihtiyacından doğmuştur.  Böylece Astronomiyle ilgili çalışmalara ilk önce Hint ve İran kaynaklarını incelemekle başlarlar.

Daha sonra Grek eserlerden faydalanmaya başladıkları görülür. Hint, Grek, İran Astronom ve Astrologlarının hemen bütün eserlerini inceleyip bilgilerine sahip olurlar. Müslümanların yaptıkları bütün bu çalışmalarının sonucunda, ilk ciddi ve bilimsel Arapça eserlerin Astronomi ve Astroloji alanında ortaya çıkması son derece doğaldır.

RÖNESANS DÖNEMİ’NDEKİ KEŞİFLERİN TEMELİNDE İSLAM ÂLİMLERİ VAR

Astronomi ve Astrolojiyle ilgili yapılan bu yoğun çalışmalar, Matematik, Coğrafya, Fizik, Kimya ve Tıp alanındaki gelişmelere büyük katkılar sağladı. Zaten bu çalışmaların başlamasıyla birlikte zamanın bütün Avrupa’sını etkileyecek bilimsel keşiflerde bulundukları bilinmektedir. Rönesans Dönemi’nde ortaya çıkan bir çok keşfin temelinde İslam alimlerinin çalışmaları ve buluşları gizlidir.

MÜSLÜMANLARIN ASTRONOMİK KEŞİFLERİ MATEMATİĞİ DE ETKİLEDİ 

Müslüman Astronomların, Matematiğin Astronomi’ye uygulanışında geliştirdikleri yeni metodlar, hem Matematik hem de Astronomi’ye kesin boyutlar kazandırmıştır. Örneğin, Müslümanlar, kirişler hesabı yerine Trigonometri’yi ve sinüsler hesabını kullanmış, böylece gezgenlerin hareketiyle ilgili hesaplama tekniklerinde daha önce ulaşılanın çok ötesinde bir mükemmelliğe erişmişlerdir. Astronomiyle birlikte gelişen Astroloji bu dönemde neredeyse birbirinin içine girmiş durumdadır. Hatta Astroloji, Matematik, Fizik, Kimya, Tıp ve insanı konu alan hemen bütün ilimlerle içiçe bulunmaktadır.

BAZI MÜSLÜMAN ASTROLOGLAR

İSLAM TARİHİ'NDE ASTRONOMİKadızade Rumî
16. yüzyılın sonlarında Osmanlılarda müspet ilim konusunda bir isim dikkat çekmektedir. Bu kişi, Musa Paşa b. Mahmut b. Mehmet Salahaddin olarak anılan Kadızade Rumi adıyla ün kazanmış olan Türk matematikçisi ve Astronomudur. Çeşitli önemli kitaplar hakkında “şerh” adı verilen yorumlar yazmış ve bu konuda ünlenmiştir. Bunlardan bir tanesi Osmanlı Medreselerinde okutulan el-Harezmi’nin Mülahhas fi’l-hey’e adlı astronomi kitabına yazdığı şerhdir. İkinci olarak da Şemseddin-i Semerkandi’nin geometri ve üçgenlerin niteliklerine dair kaleme aldığı Eşkalü’t-te’sis’i şerh etmiştir. Bir de Muhtasar fi’l-hisab adında bir Arapça eseri vardır ki, birinci kısım aritmetik, ikinci kısım cebir ve denklemler, üçüncü kısım ise ölçmelerden ibarettir.

Ali Kuşçu 
Türk-İslam Dünyası Astronomi ve Matematik alimleri arasında, ortaya koyduğu eserleriyle haklı bir şöhrete sahip Ali Kuşçu, Osmanlı Türkleri’nde, Astronomi’nin önde gelen bilgini sayılır. Batı ve Doğu Bilim dünyası onu 15. yüzyılda yetişen müstesna bir alim olarak tanır. Kuşçu, Uluğ Bey ve Kadızade’den matematik dersleri almıştır. Bir dönem Azerbeycan’a gitmiş, orada Akkoyunlular padişahı Uzun Hasan’ın emrinde elçilik görevini yerine getirmiş, daha sonra da Fatih’in sarayında bilim adamı olarak görev yapmıştır.

Takiyüddin Efendi 
16. yüzyılın en önemli Astronomlarından biridir. Devletten görev almak üzere Kahire’den İstanbul’a gelmiş, Matematik bilimindeki ustalığı nedeniyle hoş karşılanıp Sultan’a tanıtılmış ve onun yüksek yardımlarıyla rasathane hazırlanmıştır. Kurduğu rasathane o zaman için dönemin en önemli Astronomi aletleriyle donatılmıştır. Yapılan gözlem, kullanılan araçlar ve çalışan Astronomları ile son derece önemli bir mekandır.

El-Harezmi 
Ebu Abdullah Muhammed bin Musa El-Harezmi tahmini olarak MS 770 yılında Özbekistan’da doğmuştur. Batı bilim dünyasına en sürekli ve en derin etkiler bırakmış matematikçi olarak tanınmaktadır.  Harezmi, doğu bilim dünyasında cebir ilmine ilişkin ilk eser yazan kişidir.Harezmi, Matematiğin yanısıra astronomi ve coğrafya ilimlerinde de eserler vermiştir. Güneş saatleri ve saatler üzerinde yazılmış eserleri bulunmaktadır.

www.islamveihsan.com alıntıdır.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.