Yüzü Çirkinleştiren 4 Kötü Amel

0
11322

Yüzü çirkinleştiren 4 kötü amel Şu şekilde listelenmiştir.

Yüzü Çirkinleştiren 4 kötü amel; İbn Kayyim el Cevziyye’ye göre yüzde ki güzelliği gideren ve yüzü kurutan dört kötü amel vardır ki bu ameller hem dünya hem ahiret güzelliğini kaybetmeye sebep olur. Öyleyse bu amelleri yapmamak güzellik maskesi sayılır. Birazdan bu maskenin formülünü vereceğimiz yazımızı okurken, iki dünyalık bir güzellik maskesi olduğunun bilincinde olmanızı niyaz ederiz.

1.Yalan söylemek
Yalan karakteri ve yüzü kirleten en kötü amellerden biridir. Büyük günah hükmündedir. Baştan aşağı çirkin olan ve çirkinleştiren bir durumdur. “Yalan sözden kaçının.” (Hacc suresi 30. Ayet)

2.Hayasızlık

Hani şu bahsedilen iç güzellik var ya, işte o hayâ!  Burada ek olarak dış güzelliğe de katkısı büyük. İç-dış güzellik maskesini kaptınız yine ?

“Hayâ, baştan başa hayırdır.” (Müslim)

3.Bilgisizce Çok Soru Sormak

Öğrenmek için soru sormak ve sorgulamak şarttır tabi ki! Fakat hiçbir şey araştırmadan bilgisizce öylesine soru sormak meseleyi amacından saptırır. Büyükler “Kişinin aklı, sorduğu sorularda gizlidir.” demiştir. Her türlü alanda, önce kendimiz araştırıp, sorgulayıp; anlamadığımız noktaları iyi bilen, güvenilir insanlara sormalıyız. Böyle yapınca yüzümüz bir tık daha parladı sanki ?

4.Aleni Olarak Günah İşlemek

“Ümmetimin hepsi affa mazhar olacaktır, günahı alenî işleyenler hariç. Kişinin geceleyin işlediği kötü bir ameli Allah örtmüştür. Ama, sabah olunca o: “Ey falan, bu gece ben şu şu işleri yaptım!” der. Böylece o, geceleyin Allah kendini örtmüş olduğu halde, sabahleyin üzerindeki Allah’ın örtüsünü açar. İşte bu, günahı alenî işlemenin bir çeşididir.” (Buhari)

İnsan olmak eşittir hata yapmak ama bırakın bu hatalar Allah ile sizin aranızda kalsın. Günahın normal görülmesine hizmet etmek günah işlemekten beterdir.

Kaynak: http://suffagah.com/ alıntılanmıştır.

[quote]Yüzünüz güzelleşsin ve nur olsun isterseniz Teheccüd Namazına sıksık kalkın. Bizden kardeşlerimize tavsiyedir.[/quote]

Rabbim dünya hayatımızı hakkıyla doğru dürüst ve Rabbimizin hoşlanacağı şekilde yaşamayı bütün müslümanlara nasip etsin. Kur’an ve sünnet ışığında her daim yolumuzu izimizi kaybetmeden bütün müslümanlara örnek bir şekilde yaşamayı Rabbim nasip etsin.

İlginizi Çekebilir : Alim Olanlar ve Diğerleri

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.