Zikir Üzere Ölmek Amellerin En Faziletlisidir

0
662
Zikir Üzere Ölmek Amellerin En Faziletlisidir
Zikir Üzere Ölmek Amellerin En Faziletlisidir

Ölmek üzere olan kişiye “muhtezar” denilir.  Ölen kişiye ise “cenaze” denir. Şu bir gerçektir ki yüce dinimiz ölecek kişinin iman, tevbe, zikir ve ihlas gibi kurtarıcı haller üzere olması gerektiği hususunda ve yanında bulunanların ona karşı ne gibi sorumluluklar taşıdıkları konusunda önemli beyanlarda bulunmuştur.

Ölmek üzere olan kişinin Allah Tealayı çok zikretmesi, hatta Allahu Teala’dan başka bir şeyle meşgul olmaması sünnettendir. Nitekim Muaz ibni Cebel (Radıyallahu Anh) şöyle anlatmıştır:

“Bir kere ben Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem)’e :

‘Amellerin hangisi Allah Teala’ya daha sevgilidir?’ diye sorduğumda  Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem):

‘Sen ölürken dilinin Allah’ın zikriyle ıslak olmasıdır’ diye cevap verdi. (Taberani, el-Mu’cemu’l-Kebir, no: 181, 20/93)

Yine Muaz ibni Cebel (Radıyallahu Anh)’dan rivayet edilen bir hadisi şerifte Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur:

“Her kimin (dünyadan ayrılırken) son sözü ‘La ilahe illallah’ olursa, cennete girdi.” (Ebu Davud, Cenaiz: 20, no: 3116, 2/207)

Bu kişi kalbini dünya ve onda bulunan her şeyden tümüyle koparıp, kendisini ölüme hazırlamalı, kendi gücünü kuvvetini bir kenara bırakıp, Rabbinin fazlına ve lütfuna itimat etmelidir. Bu sırada yaptığı hayırları ve şerleri hatrına getirmemelidir.

Zira bu, o kişiyi Rabbine karşı takınması gereken hüsnü zandan (güzel beklentiden) alıkoyabilir. Oysa Cabir (Radıyallahu Anh)dan rivayet edildiği üzere Rasulullah (Sallallahu Aleyhi ve Sellm) Efendimiz vefatından üç gün evvel şöyle buyurmuştur:

“Sizin biriniz Allah(ın kendisine rahmetiyle muamele yapacağı) hakkında güzel düşüncede bulunmaktan başka bir hal üzere asla ölmesin.” (Müslim, Cennet: 19, no:2877, 4/2205)

Kaynak; İman-İslam İlmihali, Ahmet Mahmut Ünlü

İlginizi Çekebilir : Anneyiz, Babayız; Mal Sahibi Değiliz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.