Baba Hakkı Ödenir Ama Anne Hakkı Ödenmez

0
4473
Baba Hakkı Ödenir Ama Anne Hakkı Ödenmez

Güzel dinimiz anne ve babaya çok kıymet vermektedir. Onların hakkının hem ayetlerle hem de hadislerle korunduğunu görmekteyiz. Fakat şöyle bir durum vardır; Baba hakkını ödeyebilirsin ama anne hakkını asla ödeyemezsin.

Bu hakikatin gerçeğini Peygamber efendimizin şu hadis-i şerifi ile anlamaktayız:

Rasûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem şöyle buyurur:
لا يَجْزِي ولَدٌ والِداً إِلاَّ أَنْ يَجِدَهُ مملُوكاً ، فَيَشْتَرِيَهُ ، فَيَعْتِقَهُ
“Hiçbir evlâd babasının hakkını ödeyemez. Şayet onu köle olarak bulur ve satın alıp âzâd ederse, ancak o zaman babalık hakkını ödemiş olur.” (Müslim, Itk 25. )
Demek ki, bazı fedakarlıklar, zorda olsa babanın babalık hakkını ödemek için kâfidir. Ama bu, anne için asla mümkün değildir. Kişi dünyevî anlamda ne yaparsa yapsın ne takdim ederse etsin annesinin annelik hakkını asla ödeyemez.

Ebû Bürde radıyallahu anh’ın anlattığına göre İbn-i Ömer radıyallahu anhuma, Yemenli bir adamın, sırtında annesini taşıyarak Kâbe’yi tavaf ederken şöyle demekte olduğuna şahit oldu:
“Annemin zelil bir devesiyim ben,
(Başka) binekleri usansa da, asla usanmam ben!”
Sonra (Yemenli adam) dedi ki:
― Ey İbn-i Ömer! Ne dersin, annemin hakkını ödemiş oldum mu? İbn-i Ömer radıyallahu anhuma:
― Hayır!” dedi. Tek bir “ah” çekmesini dahi karşılayamadın.

(el-Edebu’l-Müfred, hadis no: 11)

Diğer bir rivayette Yemenli adam, anasının hakkını ödeyip-ödemediğini sorduğunda İbn-i Ömer radıyallahu anhuma ona şöyle demiştir:
“O seni taşırken senin yaşamanı isteyerek taşıyordu; sen ise onun (bir an önce) ölmesini bekleyerek taşıyorsun!”

(Ve Bi’l-Valideyni İhsanâ, sf. 3.)

Bu bilgiler doğrultusunda anlamaktayız ki, ne yaparsak yapalım anne hakkını ödeyemiyoruz. Baba hakkını ödeyebilirsin ama anne hakkını asla ödeyemezsin. Tabi bu konularda birçok insanın sıkıntı yaşadığını görüyoruz. Anne ve babalar için Allah c.c “Onlara öf bile demeyin” dediği ayetin hakkını ne gençlerimiz ne de bazı büyüklerimiz veremiyor. Unutulmamalıdır ki onları razı etmezsek cennete girememe durumu oluşmaktadır.

Rabbim hem annesini hem de babasını güzellikle razı eden kullardan olmayı bizlere nasip etsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.