Çağın Haticesi Olmak İsteyene 5 Mesaj

0
1078
Çağın Haticesi Olmak İsteyene 5 Mesaj

Hatice bint Hüveylid, ‘erken doğan kız çocuğu’ manasına gelmektedir. Efendimiz aleme Hatice’nin değerini anlatmak için, ‘Hatice Hatice’ dedi durdu. Vefa Peygamberi onu hiç unutmadı.

Alem,  Kelime-i Tevhid’i Resulullah’tan sonra ilk kez onunla duydu.

Malını, mülkünü, servetini, ne varsa, risalet davasına vermeyi O’ndan öğrendi.

Risalet davasına kurban olan ilk onun oğlu oldu! (İslâm’ın ilk şehidi, Haris b. Ebu Hale’dir. Önceki eşinden olan çocuğudur.)

Hatice (r.anha) analara analık nasıl yapılır, onu gösteren bir muallimdir.

“Semanın en hayırlı hanımı; İsa’nın anası Meryemdir. Arzın en hayırlı hanımı; Hüveylid’in kızı Haticedir.”

Bizlerde bu asrın Haticesi olmak istiyorsak, şu 5 esası hayatlarımıza hakim kılmalıyız:
  1. Zaman ve mekan her ne kadar iffet perdesini aralayıp, edebi ve hayayı hayatın dışına itse de, sen çağın Haticesi ol ki; tahire kalıp, Tahir olan biri ile yastığını birleştirebilesin.

(Hatice Validemiz’in lakabı; Tahireydi. Öyle olduğu içinTahir olana eş oldu.

  1. Muhabbet evliliğin en önemli azığı ve işin olmazsa olmazıdır. Bundan dolayı onu her daim canlı tutmalısın. Böyle yap ki; gerçek manada sevdiğin için sevilebilesin.
  2. Vefa; unutmamak, unutturmamaktır. Vefa; sevmek, sevdiğinin sevdiklerini de sevmektir. Vefa, bir ömür sevdiğinin yolundan yürümektir. Öyleyse menfaati değil, merhameti işin temeli olarak edin ki; vefalı olabilesin, vefalı kalabilesin.
  3. Eşine karşı güven duyman, onunda sana karşı güven duymasını sağlayacaktır. Eşine ve yaptığı işine saygılı ol, güven duy, alakalı ol. Böyle davran ki, başa bir şey geldiğinde ilk gelinen liman sen olabilesin.
  4. Hatice gibi hanımlar bekleyen erkekler; Muhammedi ahlakı kuşanmış erkekler bekleyen hanımlar! Bu iş beklemekle olmaz, yaşamakla olur. Yaşa ki, bulabilesin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.