Dünya Aldatıcıdır

0
1030

Dünya Aldatıcıdır

Dünya bizim için bir istasyon, hayat akıp giden bir tren ve bizler, bugün burada yarın başka yerde, fakat bir gün muhakkak Yaradan’ın huzurunda olacak yolcularız. Dünyanın tek fonksiyonunun; Ahiret’in kazanılma yeri oluşundan ibaret bulunduğunu kabul ederiz. “Dünyada mekân, Ahirette iman” tekerlemesinin imanı zedeleyici bir safsata olduğunu, bunun doğrusunun ise; “Dünyada iman, Ahirette mekân” olması gerektiğinin şuuruna sahip oluruz. Hesab’a Mizan’a Sırat’a, Cennet ve Cehennem’e iman ederiz. Deliller: el Bakara/212; Yunus/7-8;El Hadid/20″

Dünyaya bakış açısı, dünya görüşü veya başka bir ifadeyle hayat felsefesi; fert, cemiyet ve devlet açısından fevkalede ehemmiyet arz eder. Dünyaya ebedi hayatın kazanılacağı bir istasyon gözüyle bakmak var, bir de onu, kaçırılmaz fırsatların zemini olarak görmek var. Bunlar, fert, toplum ve devlet olarak insanoğlunun hayatına taban tabana uzak oluşumlar meydana getirir.

Dünya hayatının geçirildiği ve insanoğlunun faniliği; ölüm denen gerçekle her an ispat edilmektedir. Herkes, doğduğuna inandığı gibi, öleceğine de mutlak gözüyle bakmaktadır. Buna rağmen dünya hayatının cazibesi, insanlara çok kere ölüm gerçeğini unutturmakta ve yanlış işler yaptırmaktadır. Mevcut dünya düzeni ve bunun baş aktörleri, fani hayatı, çekici hale getirmek için muazzam bir seferberlik ilan etmiş durumdadırlar. Bu hal, onlara diledikleri gibi at oynatma imkanı vermekte olduğundan, varlıklısı ve varlıksızı ile insanoğlu bu baş döndürücü tuzağın esiri olmakla, çok defa iradesini kullanmakta acze düşmektedir. Bu da çıkarcı yöntemleri ve hortumcuların işine gelmektedir.

Bizde ise, insanımızı dünyaperest yapma uğruna mukaddes dinimiz, yıllaryılı alabildiğine sömürülmektedir. İnsanımıza iftar sonrası bile; “Yaşama sevinci” duası yaptırmaktadır. Mezarlık duvarındaki “Her canlı ölümü tadacaktır“(Ankebut 29/50) ayeti kerimesinden rahatsız olanlar, alkışla ve keman çalarak ölüsünü yolcu edenler mezarı başında içki içilmesini vasiyet edenler ve daha neler, neler: Hepsi “Yaşama sevinci“nin  kurbanları… Dünya da mekan Ahiret iman savsatası da din adına Dünyayı sevdirmek için kim bilir nice zamandır kullanılmaktadır. İslami bilgilerin ışığında meseleye baktığımızda; İnsana iman dünya da lazım ki onu ahirette yani cennete mekan sahibi yapsın. Dünyada mekan sahibi olmak, öbür alemde bir işe yaramadığı gibi, ahirette de imanın bir önemi yoktur. Herhalde bir zamanlar; dünya da iman, ahirette mekan olarak kullanılırken, açıkgöz bir dünyaperest, kelimelerin yerlerini değiştirerek bu tuzağı hazırlamış.

Müslümanın değişmez mesleği Kulluk – Prof Dr. Osman Öztürk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.