Hizmet, İffet Ve Adaletin Kerameti

0
1561

Hizmet, İffet Ve Adaletin Kerameti

Resulullah Sallallahu Aleyhi ve sellem efendimiz şöyle anlatmıştır:

Sizden öncekiler içinde (İsrailoğullar’ından) üç kişi yolda yürürlerken şiddetli bir yağmura tutuldular. Yakınlarında bulunan bir dağdaki mağaraya sığındılar. O esnada dağdan kopup gelen büyük bir kaya parçası mağaranın ağzına yuvarlandı; çıkış deliği üzerlerine kapattı. Bu hal karşısında aralarından biri diğerine,

‘Hayatınızda Allah için yapmış olduğunuz amellerinize bakınız; onların hürmetine bereketine, Allah’a (c.c.) dua ediniz; umulur ki Allah Teala taşı aralar ve sıkıntıyı giderir’ dedi.

Bunun üzerine içlerinden biri şöyle dua etti:

‘Ey Allah’ım ! Benim yanımda hayli yaşlanmış annem ve babam vardı. Ben onların sütünü içirmeden çocuklarıma ve aileme bir şey vermezdim. Bir gün ormanda bir ağaçla uğraşırken geç kaldım, geldiğimde uyumuşlardı. Onların içeceği sütü sağıp kendilerine getirdim, baktım uyumuşlardı, onları uyandırmaktan çekindim. Onlara içirmeden önce çocuklarıma ve aileme içirmeyi de güzel bulmadım. Süt kabı elimde onların uyanmasını bekledim; böylece şafak söküp tan yeri ağarıncaya kadar onlar uyudu, ben bekledim. Fecirle  birlikte uyandılar, sütlerini içtiler. Ya Rabbi! Eğer bu amelimi senin rızan için yaptıysam, bize bir yol aç da içine düştüğümüz şu sıkıntıdan kurtulalım’ dedi. Bunun üzerine mağaranın ağzını kapatan kaya biraz aralandı, fakat çıkılacak gibi değildi.

Bir diğeri şöyle dua etti:

‘Ey Allah’ım! Amcamın bir kızı vardı. İnsanlar içinde en çok sevdiğim o idi. Ondan bana yaklaşmasını istedim. O da bundan kaçındı. Nihayet, bir kıtlık senesinde sıkıntıya düştü, ihtiyacı için bana geldi. Kendisine bana teslim olması için 120 dinar altın verdim. O da bunu kabul etti. Kendisine yaklaşıp temasta bulunacakken bana,

‘Ey Allah’ın kulu! Allah’tan kork; nikahsız olarak bekaretimi bozma!’ dedi. O bana insanların en sevgilisi olduğu halde hemen o işten vazgeçtim. Verdiğim altınları kendisine bıraktım. Ya Rabbi! Bunu senin rızan için yaptıysam, içine düştüğümüz sıkıntıyı gider’ dedi. Kaya biraz daha aralandı, fakat çıkılacak gibi değildi.

Üçüncüleri ise şöyle dua etti:

‘Ey Allah’ım! Ben ücretle işçi çalıştırırdım, onların ücretini günlük olarak verirdim, fakat işçilerden biri ücretini almadan gitti. Bende onun ücretini çalıştırdım. Hatta ondan bir çok mal elde ettim. Uzun bir müddet sonra o işçim dönüp geldi ve

“Ey Allah’ın kulu! Bana ücretimi ver” dedi. Bende kendisine, “Şu gördüğün deve, koyun, inek, hayvan sürüleri ve köleler senindir.” dedim.

Adam hayret edip, “Ey Allah’ın kulu, benimle alay etme.” dedi. Bende, “Gerçekten seninle alay etmiyorum; onlar senindir, al götür.” dedim; O da hepsini alıp götürdü. “Ey Allah’ım, eğer ben bunu senin rızan için yaptıysam, şu içine düştüğümüz sıkıntıdan bizi kurtar” dedi.

O zaman kaya tamamen açıldı, adamlar mağaradan yürüyerek çıktılar.

Yapılan her iş Allah rızası için yapılmalı. Muhakkak Allah celle celaluhu karşılığını verecektir.

Buhari, Edeb 5; Müslim, Zikir, 27; Ahmed Müsned, 2/116

Kaynak : Aile Saadeti- Muhammed Saki Erol

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.