Etkili Bir Dua Nasıl Yapılır?

0
2902
Etkili Bir Dua Nasıl Yapılır?

Burada listelemesini yapacağımız Etkili Bir Dua Nasıl Yapılır? konulu çalışmamızda duanın genel mahiyeti, hangi duygu ve düşüncede yada nasıl bir ortamda yapılması gerektiği ile ilgili olacaktır.

Dua etmek için tek bir yol yoktur, ancak duanın temellerini öğrenmek için bir ömür zaman geçmesine gerek yoktur. Eğer duayı hayatınızın bir parçası haline getirmek isterseniz, bunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Allah c.c ile nasıl konuşacağınızı ve duayı günlük yaşamınızın bir parçası haline getirmenin yollarını birlikte öğrenelim.

Bölüm1 .Dua İçin Yer Bulmak

Sessiz bir yer bulun. 

Etkili dua etmek istiyorsanız, ihtiyacınız olan şey biraz zaman, biraz huzur ve sessizliktir. Evde ya da dışarıda olun, sessizce birkaç dakika oturup kendinize iyi bakabileceğiniz hoş ve rahat bir yer bulabilirsiniz. Tüm ihtiyacınız olan bu.

Acil işlerinizden dolayı kendiniz için bir zaman bulamıyor musunuz? Etkili dua etmek için mükemmel sakin bir odaya ihtiyacınız yok, ancak bazılarımızın merkezileşmesi ve sakin olmasına böyle mekanlar daha çok yardımcı oluyor. Ancak her yerde, her zaman, her türlü ortamda dua edebilirsiniz. Telaşlı bir iş değişiminin ortasında hızlı bir dua mı? Bunu gerçekleştirebilirsin. Ellerini semaya aç ve Allah’a hamd ve övgüyle başla. Eğer bir trafik içerisindeysen ve aracındaysan trafikte güvenli olduğun sürece dua edebilirsin. Hatta içinden dahi yapabilirsin.


Ne olursa olsun doğal ve içten dua edin.

 Dinimizde Allah’a secde etmek ve namaz sırasında başımızı secdeye koymak ortak noktamızdır. Bu zamanlarda dua da edilebilir. Bazen, elimizi kaldırarak ve yüksek sesle sevinçle bazen üzüntüyle dua ederiz. Ancak Allah c.c ile en güzel şekilde iletişim kurmanın yolu, doğal ve içten olmaktır.

 • Yüksek sesle dua etmek size yardımcı olursa, devam edin ve yapın. Eğer dualarınızı kendinize saklamak isterseniz, sessiz olması daha güzel olur. Bazı kişilerin duaları sırasında başlarını eğip gözlerini kapatmaları içten olmalarına yardımcı olur, ancak gözleri açık bırakmak da çok güzel.
 • Normal konuşun. Duanın, “sana ait” sözler olması gerekmez. Herkesin bildiği duaları yapabilirsiniz, kerim olan Allah c.c hangi dilde olursa olsun, sizi anlayacaktır.

 

Her gün biraz zaman ayırın. 

Dualar bir uygulama, bir yaşam biçimidir. Dua etmeye başlamak istiyorsanız, her gün dua etmeye zaman ayırmaya çalışın. Hatta her gün birkaç dakika bile fark oluşturabilir. Namaz sonları haricinde şu zamanları dua etmek için kullanabilirsiniz.

Yemeklerden önce

 • Uyumadan önce
 • Uyandıktan sonra
 • Boşta kalma süresi boyunca
 • Stresli anlarda
Güvenilir Bir Hoca efendiyle konuş. 

Saygın bir yaşlıdan ya da dinen tecrübeli birinden dua hakkında daha fazla şey öğrenmek için soru sorun, Allah ve resulünün sahabe-i kiramın evliyaullahın nasıl dua ettiğini öğrenin. Birlikte dua edin ve daha fazlasını öğrenin. Dinimizde gösterilen sünnet namazların yanı sıra, günlük alışkanlığınıza daha farklı sünnet olan duaları dahil etme yollarını öğrenin. Başkaları ile duaya vakit ayırın.

Bölüm 2. Nasıl Dua Edeceğimizi Bilmek


Teslim ol ve itiraf et. 

Birçok duanın ortak bir yönü, kişisel suçlarınızın, günahlarınızın ve hatalarınızın, affolunması için Allah’a arz edilmesidir. Başka bir deyişle, eğer bir şey hakkında kendinizi suçlu hissediyorsanız, dua her mümin için mükemmel bir fırsattır.

 • Eylemlerinizden dolayı mazeretler oluşturmanız veya kendinizi açıklamaya çalışmanız gerekmez. Sadece suçlu hissettiğiniz şeylerle yüzleşin. Kendiniz hakkında neyi değiştirmek istersiniz? Hayatınız hakkında ne değiştirmek istersiniz?
 • Af dileyin. Çünkü Allah gafurur rahimdir. Bağışlama isteğinde bulunmak ya da yardıma ihtiyacınız olduğunu kabul etmek önemli, aynı zamanda duanın en önemli bölümlerinden biridir.

Allah’a şükrünüzü ifade edin. 

Birçok mümin için duanın bir diğer önemli kısmı da şükretmektir. Sahip olduğunuz ve dünyada hayatta olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu düşünün. Yaptığınız hatalara karşı tevbe etme şansına sahipsiniz.

 • Eğer yardımcı olacağını düşünüyorsanız, bir liste hazırlayıp, dua ederken bakın ya da masanıza koyun. Şükrettiğiniz şeyleri listeleyin.

 

Allah’tan korunma talep edin. 

Birçok kişi Rabbine dua ederken, dünyanın fitnesinden ve nefsin azgın duygularından dolayı Allah’tan korunma talep eder. Birçok insanın yardıma ihtiyacı var. Dünyada mücadele ettiğinizi unutmadan Rabbimizden bunu dileyin.

Yusuf Suresinde geçen Yusuf Aleyhisselamın duasını hatırlayın.

Yusuf dedi ki: “Ey Rabbim! Zindan bana, bunların beni davet ettikleri şeyden daha sevimlidir. Eğer sen, bu kadınların tuzaklarını benden uzak tutmazsan, ben onların tuzağına düşerim ve cahillik edenlerden olurum”. Yusuf suresi 33

 • Belirli ayrıntılarla değil, duygularınızla duaya odaklanmaya çalışın.
 • Sadece önemli olana odaklanın. Dualar sadece talep hattı değildir. Daha iyi bir maaş, yeni bir araba veya büyük bir ev istemek duanın gerçek amacı değildir. Duanın gerçek amacı, maddi mallara sahip olmak değildir. Allah c.c ile ​​kişisel bir iletişim kurmaktır.
Kur’an’dan ve Sünnetden duaları okuyun. 

Dinimiz, ayrıntılı dualar dizisine sahiptir.   Örneğin Kur’anda geçen ya da Peygamber efendimizin sahabelere öğrettiği dualar ile dua etmek fazilet bakımından daha üstündür.

Bölüm 3 . Dua Mecburiyetinin Farkında Olma

Etkili Bir Dua Nasıl Yapılır

Doğru tutumu geliştirin. 

Genellikle dua, kendinizi merkezileştirmenin ve dikkat çektiğimiz Rabbimizle iletişim kurmaya odaklanmanın bir yoludur. Bununla birlikte, duanın en önemli yönü doğru tutumu geliştirmektir.

 • Alçakgönüllü olun. Daha önce anlatmaya çalıştığımız gibi, dua bir tavsiye sütununa yazma veya bir bankadan para çekme gibi bir şey değildir. Kiminle konuştuğunuzu ve kendinizi kime açtığınızı unutmayın. Saygılı olun ve tevazuyla konuşun.
 • Dua ederken Allah c.c hiçbir şey yapmadığını hissetmeye çalışmayın ve “deneyim” olsun ya da “dua etmiş olayım” demek için uğraşmayın. Çok yüksek sesle duanızı yapmanız ya da çok sessiz dua etmeniz sizi ne Allah’ın daha fazla duymasına ya da hiç duymamasına sebep değildir. Allah her canlıyı duyar ve işitir. Siz dua ederken edep sahibi olun ve kime dua ettiğinizin farkında olun.
 Başkaları ile dua edin. 

Birlikte dua etmek güçlü bir deneyim olabilir. Eşinizle çocuğunuzla ya da bir arkadaşınızla. Birlikte çok şey başarabilirsin.

 İbadet alışkanlığı geliştirin. 

Duanın hayatının bir parçası olmasını sağla. İnandığınız günden güne ibadete dönen daha yüksek güce temas halinde kalın.  Etkili dua etmek istiyorsanız, hayatınızın düzenli bir parçası olması gerekir.

 • Bir süre dua etmediyseniz tekrar başlamaktan korkmayın. Hazırlığınızı yapın ve dua edin.

Allah yar ve yardımcınız olsun.

İlginizi Çekebilir: Salih Amellerin En Büyüğü Olan Namazın Dinî Hikmeti Nedir?

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.