Safer Ayı İle İlgili Bilmemiz Gerekenler

1
2081

1.Safer Ayı Uğursuz mudur?

Safer ayı, Hicri 2.aydır. Bu ayda herhangi bir uğursuzluk yoktur. Bunun böyle anlaşılmasının sebebi şudur ki; Safer ayı, cahiliye Arapları tarafından uğursuz ay olarak kabul edilip, bu ayda umre yapmak büyük günah sayılıyordu. Rasulallah (aleyhissalatu vesselâm) ise bu inancı kırarak ‘Umre her zaman helâldir’ demiştir. Böylece bu aydaki uğursuzluk anlayışı ortadan kalkmıştır.

Halk arasında bu ayda yapılan evliliklerin uzun süreli olmayacağı, bu ayda yapılan işlerin olumsuz sonuçlanacağı gibi hurafeler de yine cahiliye Araplarından kalma bir inançtır. Nitekim Peygamberimiz  uğursuz saymayı, kötüye yormayı yasaklamış, iyiye yormayı tavsiye etmiştir. (Buhârî, Tıb, 54.) Diğer bir hadiste ise Efendimiz (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) ;

‘Eşyada uğursuzluk yoktur, Safer ayında uğursuzluk yoktur, baykuşun ötmesinde bir uğursuzluk yoktur. ‘ (Müslim, Selâm, 102.) buyurmuştur.

2.Safer Ayında Hangi Duaları Okumak Güzeldir?

a.“Bismillâhirrahmânirrahîm: Allah’ım; hamd ve şükür Sana mahsustur! Minnetim Sana’dır! Ben Senin kulunum; ve ben bundan dolayı huzurluyum! Nefsimi, dînimi, dünyamı, âhiretimi, işlerimin sonunu ve amelimi Sana emânet ediyorum. Bütün Muhammed (asm) ümmetini Senin gücünün, havlinin, kudretinin ve kuvvetinin şiddetinden, Sana emânet ediyorum! Muhakkak Sen, emâneti koruyansın; hükmü nâfiz olansın; kazâsı gâlib olansın!

“Yâ Ahkeme’l-Hâkimîn ve yâ Esrae’l-Hâsibîn ve yâ Ekrame me’mûlin ve   ecvede mes’ûlin yâ Hayyu yâ Kayyûmu yâ Kadîmü yâ Ferdu yâ Vitru yâ Ehadu yâ Samedu yâ men lem yelid ve lem yûled ve lem yekun lehû küfüven ehad! Yâ Azîzu Yâ Vehhâbu Salla’llâhu alâ hayr-i halkıhî Muhammedin ve âlihî ve sahbihî ecma’în! Âmin!”

b.Son Çarşamba Gecesi veya Gündüzü Okunacak Dua:

Safer ayının son Çarşambasının gecesi veya gündüzü iki rekat namaz kılıp, birinci ve ikinci rekatta Fatiha’dan sonra 11 defa İhlâs-ı Şerif okunacak, namazdan sonra yedi defa istiğfar edip, el kaldırıp, 11 defa Salât-ı Münciye ve sonlarında; ‘İnneke âla küli şey’in kadir’ denilir.

c.Salât-ı Münciye okumak da güzel kabul edilmiştir.

3.Safer Ayında Kılınacak Namaz Var Mıdır?

a.Safer ayının ilk Çarşamba gecesi, gece yarısından sonra yeryüzüne nâzil olacak (inecek) belâlardan Allah Teâlâ’nın izniyle muhafaza olmak isteyen sabah namazından (imsaktan) evvel 4 rekat nafile namaz kılar. Her rekatta; Fatihadan sonra 17 kere Kevser suresi, beş kere İhlas-ı Şerif, bir kere Felâk, bir kere de Nas Suresi okuyup, selâm verir ve dua eder. (Mahmud Sami Ramazanoğlu (k.s.)

b.Bu ayın son Çarşamba gününde 2 rekat namaz kılınması; her rekatında 1 Fatiha ve 11 İhlâs-ı Şerif okunması; namazdan sonrada on bir istiğfar ile, on bir salavât-ı şerife okunması tavsiye edilmiştir.

 

Kullanılan Kaynaklar; Lalegül Dergisi, İslam ve İhsan Sitesi,Sorularla İslamiyet

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.