Yaşayan Kur’an sünnettir

0
2192

Yaşayan Kur’an sünnettir

”Bismillahirrahmanirahim. ”
Sübhanallahi velhamdülillahi”
sallallâhu aleyhi ve sellem

YAŞAYAN SÜNNET KURAN

İslam’da en önemli kaynak , delil Kur’an’dır. İslam hukukunda fıkhın dayandığı dört ana kaynak vardır. Bunlar; Kur’an, Sünnet, İcmâ ve Kıyas’tır. Bizler gerçekten yaşanmış ve yaşanan olayları , geldiğimiz bilgi ve teknoloji çağını iyi analiz edebilirsek ,İslamın temel kaynaklarına yapılan saldırıları, sorunları, kanayan yaraları  bu delillere sarılarak yaşayarak çözebiliriz. İslam medeniyetini ihya ve inşa ederken Allah’ın kitabına , sünnete sımsıkı sarılmalıyız.
Kur’an asıl , sünnet usüldur hayatımızda.
Peygamberimizin sünnetini yaşamak , Kur’anla ilişkilendirmek, ona tabi olmak adına Allah bize şu emirleri göndermiştir ;
“Kim Rasul’e itaat ederse, muhakkak ki Allah’a itaat etmiş olur.” (Nisa suresi 80)
“(Ey inananlar!) Peygamberin (sizi) çağırmasını aranızda birbirinizi çağırmanız gibi tutmayın. İçinizden biribirini siper ederek sıvışıp gidenleri Allah gerçekten bilir. Artık onun emrine muhalefet edenler, başlarına bir belânın gelmesinden veya elem dolu bir azaba uğramaktan sakınsınlar.”  (Nur süresi 63)
(Ey Rasûlüm, onlara) de: “Eğer Allah’ı seviyorsanız, o halde bana tâbi olun ki Allah da sizi sevsin ve günahlarınızı bağışlasın. Ve Allah “Gafur”dur, “Rahîm”dir.” (Ali-imran 31)

Allah’ın gönderdiği  İslam Hz. Adem ile başlamış, Tevhid dininin İslam’ın son halkası  Hz. Muhammed (sallallâhu aleyhi ve sellem)  ile kemale ermiştir. Tevhid kelimesinin ikinci bölümü, Hz. Muhammed’in (sallallâhu aleyhi ve sellem) Allah’ın rasûlü/elçisi olduğuna iman etmektir. Bu inanç, bizi peygamberin örnek ve önderliğinin kabulüne götürür. Hz. Muhammedi peygamber olarak kabul edip onun örnekliğini ve sünnetini ihmal ve inkar insanı küfre götürür. Bugün  İslam düşmanlarının gizli projeleri, islamofobia algı ve olgusu,  güçlü finansal küresel kurumları, sokaklarımıza kadar giren fitneleri var .İslam dünyasını içinde terör ,mezhep çatışması,mezhep düşmanlığı yaratıldı.  Bunu sosyal siyasi iktisadi olarak iyi anlamamız gerekiyor. Bunun yanında İslamın içinde müslümanların nefret söylemleri, hep birlikte Kur’an’ın ipine sarılmaması en büyük sorundur. İslamı  Kur’an müslümanlığı adı altında peygamberimizin hadislerini, sünnetlerini yok saymaya gidecek süreç ise olayın diğer bir yüzü ve büyük tehlikedir. Suçluyu ararken kendi  içimizdeki adaletsizlikleri, tartışmaları , islamdan kopuk ailelerin, kurumların sorunlarını,  sahip olduğumuz eğitim, iktisadi, sosyal  sistemin geri kalmışlığını görmezden gelemeyiz.

“Peygamber size neyi verirse onu alın; size neyi yasaklarsa, ondan da uzak durun” (Haşr suresi 7)
Kuran bir gömlektir . İman çıplaktır. gömleğimizi giyinip tevhidi anlamalıyız. Gömleğin düğmeleride efendimiz peygaberimizin (sallallâhu aleyhi ve sellem) sünnetleri, hadisleridir. Eğer gömleğin düğmeleri sağlam olmaz, iliklemez isek üşürüz , açıkta kalırız.  Düğmesiz bir gömlek çirkin bir görüntüdür. Sünnetsiz, hadislerden uzak bir hayat karanlık kuyuların hüzünlerinde, hep eksik kalacak, sonuca ulaşamayacaktır. Kalbi çalışan bir bedenin ciğerleri iflas ettiğinde hayatı idame ettiremez. Hz. Muhammed Mustafa (sallallâhu aleyhi ve sellem) nefes almaktır şu kirlenmiş hayatın hicretinde . Sünnetlerin ,hadislerin amacı akideyi berraklaştırmaktır. Bu ancak samimi bir teslimiyet , Kur’an ve sünnet yaşantısında gerçekleşir. İslam dünyasında  hengameler , tartışmalar ,sorunlar, fitneler , iç ve dış tehditler var. Bunlar ümmet bilinci, Kur’an ve sünnetin bütünlüğünde, mücadele ve istikamet ile çözülür. İstikamet özle, sözle ve amel iledir. Allah’ı ve Resul’unu yüreklere perçinlemek , heyecanımızı vakitlerimizin her bir saniyesinde anlayarak,  veda hutbesindeki  iki emanetimizi yaşayarak taşımalıyız. İki emanet olan Kur’an ve sünnetleri evlere, yüreklere yazmalıyız. Bir insanın sağlıklı yaşaması,imanını koruması ve mertebeleri aşması,hayatı öğrenmesi , namazın , zekatın hükümlerini, hikmetlerini anlaması için, insan ilişkilerinin, aile hayatlarının sağlıklı devam etmesi yaşayan Kur’an sünnet ile mümkündür.
Şunu unutmayalım İslam güzel ahlaktır. Güzel ahlak efendimizi (sallallâhu aleyhi ve sellem) anlamak takva ,ihlas ve ihsan çizgisinde onu yaşamaktan geçmektedir.

Lütfen gençlerimize çocuklarımıza sahip çıkalım !!!
”Nitekim kendi aranızdan, size âyetlerimizi okuyan, sizi her kötülükten arındıran, size kitap ve hikmeti öğreten, ayrıca bilmediklerinizi de öğreten bir peygamber gönderdik.” (Bakara 151 )
“Kim kendisine hidâyet belli olduktan sonra, Rasûl’e karşı gelir, mü’minlerin yolundan başka bir yola uyarsa ona döndüğü yolda bırakırız ve cehenneme sokarız” (Nisa 115)

Esselam dua ile…

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.