Kim Kabrimi Ziyaret Ederse Şefaatim Vacip Olur

0
4915
Kim Kabrimi Ziyaret Ederse Şefaatim Vacip Olur
Kim Kabrimi Ziyaret Ederse Şefaatim Vacip Olur

Hayallerimizin şehirlerinden bir tanesi dediğimiz Medine. Peygamber şehri.. Peygamber makamı.. Sahabe esintisinin sokaklarında hissedildiği o kutlu şehir. Efendimizin Kim Kabrimi Ziyaret Ederse Şefaatim Vacip Olur dediği o mübarek topraklar. İnşaallah hepimize gitmek ve ziyaret etmek nasip olur.

Zira Peygamber Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular:

Peygamber Efendimiz sallallâhü aleyhi ve sellem buyurdular: “Kim âhirete irtihâlimden sonra beni kabrimde ziyâret ederse, beni hayatımda ziyâret eden kimse gibi olur.”
قَالَ رَسُولُ اللهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: مَنْ زَارَ قَبْرِي بَعْدَ مَوْتِي كَانَ كَمَنْ زَارَنِي فِي حَيَاتِي. (طب)
(Hadîs-i Şerîf, Taberânî, el-Mu’cemü’l-Kebîr)

Peygamber Efendimiz’i (s.a.v.) irtihâlinden sonra ziyâret edenler dünya hayatlarında ziyâret etmiş gibi olur ve Haremeyn (Mekke-i Mükerreme veya Medîne-i Münevvere)’nin birinde vefat edenler kıyâmet günü selâmette ve emniyette olduğu halde diriltilir.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular:

“Kim kabrimi ziyâret ederse ona şefâatim helâl olur.”

“Kim beni ziyâretten başka bir ihtiyaç kasdetmeksizin ziyâretime gelirse kıyâmet günü ona şefâatçi olmak benim üzerime hak olur.”

“Kim fazîletine inanarak Medîne’de beni ziyâret ederse kıyâmet günü ona şâhid ve şefâatçi olurum.”

“Kim kabrimi ziyâret ederse ona şefâatçi ve şahid olurum. Kim Mekke-i Mükerreme veya Medine-i Münevvere’den birinde ölürse Allâhü Teâlâ onu kıyâmet günü selâmet ve emniyette olduğu halde diriltir.”

Resûl-i Ekrem (s.a.v.) Efendimiz kabr-i saâdetlerinde manevî bir hayat ile diri olduklarından hücre-i mukaddeselerini ziyâret edenlere şefâat eder ve onun şefâat ettikleri elbette Cennet’e girer.

Ali bin Ebî Tâlib (r.a.):

“Kabr-i saâdeti ziyâret edenler Peygamberimiz’i (s.a.v.) hayatında ziyâret etmiş ve -imkânı olduğu hâlde- ziyâret etmeyenler ona eziyet etmiş olurlar. Nebiyy-i Muhterem Efendimiz’i ziyâret etmenin yolunu bulmak için gayret etmelidir.” deyip Peygamberimiz’in (s.a.v.) “Her kim vefâtımdan sonra kabrimi ziyâret ederse beni hayatımda iken ziyâret eden gibi olur; beni ziyâret etmezse muhakkak bana cefâ etmiş olur.” hadîs-i şerîfini nakletmiştir.

Peygamber Efendimiz’in (s.a.v.) “Peygamberler Aleyhimüsselâm kabirlerinde diridirler, namaz kılarlar.” diye buyurmaları peygamberlerin ve bilhassa Seyyidü’l-beşer Efendimiz’in mânevî hayat ile diri olduklarında katiyen şüphe bırakmaz. (Mir’ât-ı Haremeyn, E. Sabri Paşa)

Kaynak: Fazilet takvimi

İlginizi Çekebilir: 21 GÜN KURALI İLE İBADETLERE ALIŞKANLIK KAZANABİLİR MİYİZ?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.